Valitse sivu

Kävin tammikuun 19. sunnuntaina Pohjois-Euroopan suurinmassa matkailualan tapahtumassa, Matkamessuilla Helsingin Messukeskuksessa. Matkamessujen yhteydessä järjestettiin seuraavat messut:

  • Koti ulkomailla: tarjolla oli esitteitä ja ohjeita asunnon omistamiseen ulkomailla. Vinkkejä asunnon ostoon mm. Espanjasta ja Thaimaasta.
  • Caravanissa oli esillä uudet matkailuajoneuvot ja -vaunut, matkakohteet, autojen vuokraustoiminta, sekä varusteet ja tarvikkeet.
  • Maata pitkin -matkamessut ovat tunnettu vastuullisuudesta, kestävistä arvoista sekä vaihtoehtoisista, maata pitkin matkustamiseen keskittyvien matkustusmuotojen edistämisestä.

Suositut messut

Messuilla vieraili tällä kertaa reilut 68 000 ihmistä. Yhteensä näytteilleasettajia oli 997 ja heitä oli paikalla 89:sta eri maasta.Kevään ja kesän matkoille vinkkejä ja inspiraatiota haki 82 % kävijöistä.  Matkailu siis kiinnostaa, vaikka tiedonhaku ja matkojen varaaminen painottuukin nykyaikana internetiin.

Vuoden ulkomaan kohteeksi valittiin Georgia, hienoa että muutkin ovat huomanneet maan vetovoiman. Kävin viime kesälomallani Batumissa, Georgiassa ja pidin paikasta. Kotimaan kohteista suurimmat osastot olivat Lapin alueen kohteilla kuten Rovaniemi ja eri hiihtokeskukset. Kotimaan osastoihin en ehtinyt tarkemmin perehtyä.

Pääteemoja messuilla olivat vastuullisuus, perheet ja Viro. Viro oli näyttävästi esillä 56 näytteilleasettajan voimin Viron vahva mukanaolo houkutteli messuille laivayhtiöitä. En ole käynyt Virossa kuin Tallinnassa olisikohan ensi kesänä lopultakin aikaa käydä Pärnussa?

Seminaarit messuilla

Kävin messuilla kolmessa eri seminaarissa kuuntelemassa asiantuntijoita eri aiheista.

Loma- tai sijoitusasunto Espanjasta

Lomakoti Ulkomailta yrityksen toimitusjohtaja Minna Laine kertoi seuraavaa asunnon hankinnasta:

  • voit tutustua Espanjan asuntotarjontaan Idealista, Kyero, Spainhouses, Fotocasa ja Etuovi/Oikotie -sivustoilla
  • asuntojen neliöhinnat keskimäärin: 2017 1 800,- euroa, nyt yli 2 000,- euroa
  • hinnat nousseet 4 – 6 % vuosittain
  • Aurinkorannikolla on kovempi kysyntä ja maata ei ole enää vapaana verrattuna Costa Blankaan jossa asuntoja saa edullisemmin
  • huomioitava lisäkuluja asunnon ostohinnan lisäksi vanhassa asunnossa +12 % ja uudiskohteissa +14 %. Kuluja aiheutuu mm. varainsiirtoverosta ja notaarikuluista
  • Espanjassa samaa kohdetta voi myydä useampi välittäjä
  • neliöt määräytyvät eri tavalla kuin Suomessa, lasketaanko sisä- vai rakennusneliöt (sis. parveke)
  • älä luota kuviin asunnosta netissä
  • pankista mahdollista saada lainaa asuntoon 50 – 80 %. Yksi suomalainen pankki rahoittaa
  • uudiskohteessa maksettava etukäteen 30 – 50 %. Asiakas ei menetä rahojaan vaikka rakennusliike menisi konkurssiin
  • vastikkeet edullisempia kuin Suomessa esim. 70 m2:n asunnossa 80 – 111,- euroa/kk
  • erilaisia maksuja: jätemaksu, kunnallisvero, vesi ja sähkö (hyödynnä yösähkö). Sähkö on puolta kalliimpaa kuin Suomessa
  • suositeltavaa käyttää asianhoitotoimistoa: lähes kaikki käyttävät. He tarkistavat asiapaperit ostajan edun turvaamiseksi
  • Kaupanteon jälkeen 1 kk:n kuluttua tehdään kauppakirja ja maksetaan 10 % kauppasummasta

Halvalla Espanjaan, Thaimaahan tai Kreikkaan

Tässä tilaisuudessa Rantapallon toimittajat kertoivat hyödyllisiä vinkkejä kuinka matkustaa edullisemmin ulkomaille. Huomioi seuraavat asiat:

  • Ajankohta: katso milloin on halpa ajankohta esim. ei jouluna
  • Kohde: vältä suosittuja kohteita kuten Rodos tai Kreeta. Matkusta esim. Pargalle joka on vähemmän tunnettu ja edullisempi
  • Varaamisen ajankohta: ole ajoissa liikkeellä
  • Äkkilähtö: varaudu että suosikkikohteeseesi ei ole juuri sillä hetkellä tarjouksia. Yleensä tarjoukset ovat kahdelle henkilölle
  • Pakettimatka: sisältää lennon ja majoituksen, yleensä kahdelle. Huomioi muut lentokentät Helsingin lisäksi, esim. Vaasasta voi päästä poikkeuksellisen edullisesti Thaimaahan
  • Äkkilähtölento: mahdollista saada yksittäinen lento tosi halvalla esim. 25,- Kanarialle – osta heti
  • Reittilento: huomioi mitä hintaan sisältyy, laukut, ateriat?
  • Thaimaa: vältä matkustamista marras- maaliskuussa, hinnat suosion vuoksi kalliimmat. Suosittu kohde jonne on harvoin tarjolla äkkilähtöjä todella edullisesti
  • Espanja: kesällä kalliimpaa, erityisesti loma-aikaan heinä- elokuussa. Manner-Espanjaan edullisesti syyskuussa. Talvi Kanarilla kallis jolloin siellä sesonkiaika, tosin sinne on usein tarjolla äkkilähtöjä
  • Kreikka: Kallis ajankohta matkustaa heinäkuussa. Kesä- ja syyskuu ovat edullisia.

Rantapallo on koonnut äkkilähdöt rantapallo.fi/akkilahdot

Viisumit Venäjälle

Asiantuntijahaastattelussa Lähialuematkojen Armi Sood kertoi viisumien hankkimisesta seuraavaa:

  • e-viisumilla helposti Venäjälle
  • e-viisumilla aikaa matkustaa 8 päivää Pietarissa ja sen ympäristössä sis. Viipuri ja Kalingrad
  • e-viisumi ei voimassa junassa, toistaiseksi. Voi matkustaa Pietari Vulkovan lentokentälle ja maitse kolmen eri rajanylityspaikan kautta
  • hae 4 – 20 päivää ennen matkaa e-viisumia
  • e-viisumi on venäjäksi tai englanniksi, ymmärrä ehdot, vastuu itsellä, jos virhe viisumissa et pääse Venäjälle
  • e-viisumi on ilmainen omatoimiselle matkailijalle
  • Solovisa.fi hoitaa takuuvarmasti e-viisumin hintaan 35 euroa
  • erilaisia viisumeja: turistiviisumi joka voimassa 30 pv/1 kerta matkustus, 2-kerta viisumi, vuosiviisumi, usean vuoden viisumi
  • passi oltava voimassa 6 kk paluun jälkeen
  • varaa aikaa 7 – 9 työpäivää viisumin hankintaan
  • kertaviisumi 89,- euroa
  • mikäli ostat myös matkan heiltä, niin hinta viisumille 80,- euroa
  • Solovisa.fi hoitaa viisumit kaikkialle maailmaa

Yhteenveto messuista

Matkamessut ovat minulle ainoa messutapahtuma jossa käyn vuosittain. Sain ilmaisen lipun matkablokkaajana Messukeskuksesta ja kahvit lehdistötiloissa. Matkamessuilla matkakuume kasvaa ja sain inspiraatiota uusista kohteista, matkaesitteitä sekä myös tarkempaa kohdetietoa tuleville matkoille.

Monia kävijöitä kiinnostivat messutarjoukset ja arvonnat. Itse en löytänyt sopivaa tarjousta, matkoja saa nykyään ympäri vuoden edullisesti tarjouksista kunhan vain jaksaa seurata niitä.

Niin tärkeää kuin vastuullinen matkustaminen onkin niin lentomatkustaminen on ainoa vaihtoehto minulle, selkä ei kestä päiväkausien juna- tai bussimatkustamista. En tehnyt yhtään lentomatkaa nuorena joten otetaan se nyt takaisin.

Monia kävijöitä veti ruoka puoleensa messuilla. Itse koin kaiken kalliiksi, söin kebab-annoksen 10 euron hintaan joka tarjosi kuitenkin eniten hinnalle vastinetta.

Lisätietoa:

Iltalehden vinkit matkamessuille

https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/af0e70f7-1a97-4d3b-9645-96aa51da1db3

Messukeskuksen yhteenveto messuista:

https://www.sttinfo.fi/tiedote/matkamessut-nosti-matkailuintoa?publisherId=1811&releaseId=69872963

Kävitkö sinä matkamessuilla? Saitko uusia ideoita?

Messut ensi vuonna 16.-19.1.2021

Tanssi- ja musiikkiesitys Aurinkorannikon osastolla.

Olin messuilla sunnuntaina.

Seuraava talvilomakohteeni.

Musiikkiesitys Indonesian osastolla

Moni kohdemaa esitteli kohdettaan videon avulla, kuvassa Kuuban osasto.

Messujen partnerimaa Viro.

Laivayhtiön merenneito.

Formulamatkojen rekvisiittaa.

Dominikaanisen Tasavallan edustajat kansallisasussaan.

Asuntojen esittelymatkoja tarjoushintaan.

Suomalainen rakennuttaja Thaimaassa.

Levin osasto.

Solovisalta viisumit.

Siirrettävä asunto alk. 50 000 euroa.

Asuntoauto nyt myös leasingillä.

Facebook
Twitter
Instagram